Českomoravský belgik
Původ a historie 
Českomoravský belgický kůň je plemeno šlechtěné v Čechách a na Moravě z dovezených koní zhruba od roku 1880. Základ chovu pochází z mohutných belgických koní přivezených v závěru 19. a na začátku 20. století. V domácích podmínkách došlo ke změnám tělesné stavby, přimísily se také geny koní norických.
Chov ČMB v současnosti 
Českomoravský Belgik je nejstarším plemenem u nás chovaným v takovém množství bez významného použití cizích plemen více jak 70 let. O ČMB zůstává velký zájem i přesto, že v hlavní plemenné knize je v současné době pouze 160 chovných klisen
Plemenné znaky 
Průměrné tělesné rozměry koní v současné populaci ČMB:
U hřebců - 162, 202 a 24,5 cm (výška v kohoutku, obvod hrudy, obvod holeně).
U klisen - 159, 203 a 23 cm.
V populaci ČMB je 84% ryzáků, 12% hnědáků a 3% vraníků.
Výžehy plemenné příslušnost B (levé stehno).
Českomoravský belgik se výrazně liší od typů ostatních belgických plemen chladnokrevných koní. Je typově lehčí, bez přehnané robustnosti, velmi pohyblivý s výraznými chody a relativně ušlechtilý. Výkonnostně je ČMB velmi spolehlivý i v maximálním nároku na tažnou sílu. Zároveň je výborně ovladatelný. Má menší ušlechtilou hlavu s živým okem a kratší, vysoko nasazený svalnatý krk.
Využití 
Díky své mohutnosti, ranosti a dobré ovladatelnosti je velmi dobře využitelný zvláště v těžkém tahu. Větší náročnost na kvalitu výživy jej předurčuje do příznivějších přírodních a klimatických podmínek. Českomoravský belgický kůň je dobře využitelný v podmínkách ekologického zemědělství a agroturistiky, kde je ceněn jeho dobrý charakter, ovladatelnost a harmonický a ušlechtilý zevnějšek.
!!!
(Ev, 31. 3. 2013 19:23)