Jdi na obsah Jdi na menu
 


Shetlandský pony

21. 6. 2012

Původ a historie

Shetlandský pony je pojmenován po Shetlandských ostrovech vzdálených asi 160 km na severovýchod od Skotska. Nepříznivé severské podmínky a nekvalitní pastva tak daly vzniknout velice odolnému plemenu.

 

Původ shetlandského ponyho je neznámý, jisté je pouze to, že je na Shetlandských ostrovech chován už po mnohá staletí, možná již od doby bronzové.

 

Popis plemene

Je nejmenší ze všech britských plemen. Postavou je malý, ale velmi silný - relativně jeden z nejsilnějších koní světa vzhledem ke své velikosti (unese v sedle klidně i dospělého muže). Ceněnou ochranou proti nepřízni počasí je jeho bohatá hříva, ohon a  také srst, která v zimě narůstá dvojnásobně hustá.

 

Barva - základní zbarvení je vrané, běžní jsou i hnědáci, ryzáci a bělouši povoleni jsou také strakáči.

 

Výška v kohoutku - v průměru kolem 102 cm; minishetland do 86 cm.

 

Stavba těla - robustní, malý, podsaditý pony;

malá hlava;

široké čelo;

tmavé oči;

osobitý výraz;

malé uši,

široká huba s otevřenými nozdrami;

mohutné, poměrně šikmé plece;

krátký hřbet; svalnatá bedra

,široká, silná záď;

tvrdá, dobře utvářená kopyta;

bohatá hříva i ocas;

hustá srst.

 

Mohou být tvrdohlaví, ale jsou inteligentní a reagují na správné vedení. Jejich chody jsou volné a rovné s charakteristickou vysokou akcí.

 

Chov a využití

Tento koník se vyváží do celého světa. Patrně nejvíce se jich chová v Nizozemsku, i když velmi početné chovy s vlastními plemennými knihami nalezneme v USA, Kanadě i ostatních evropských zemích. Využívá se i ke křížení. V Severní Americe ovlivnil společně s hackney ponym vznik amerického shetlanda, a s appaloosou zase vývoj amerického ponyho. V Argentině se shetland podílel na vzniku miniaturního plemene falabella

 

Shetlandští ponyové v minulosti sloužili jako soumaři, tažní a důlní koně. V dnešní době nalezli své uplatnění v zápřeži, nebo jako jezdečtí ponyové pro děti. Můžeme je však spatřit i v cirkusech, veřejných parcích, či zoologických zahradách.

 

Zajímavosti

 

Poptávka po těchto ponících vzrostla zejména po roce 1847, kdy byla výnosem zakázána práce žen a dětí v uhelných dolech. Shetlandi se tak začali využívat jako důlní koně, speciálně pro tyto účely se začali šlechtit, vedle normálního typu, i koně větší a hrubší.

Miniaplikace
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 87234
Měsíc: 1012
Den: 20