Druhy westernových udidel
Ve westernovém ježdění se udidla rozdělují na dva základní typy - jednoduché stihlové udidlo (snaffle bit) a pákové udidlo (curb bit). Oba typy udidel je možno na trhu sehnat ve velkém množství tvarů, materiálů, šířek i velikostí. Nabídka se neustále modernizuje, proto se bude následující popis udidel týkat nejzákladnějších typů.
I. Lomené stihlové udidlo (Snaffle bit)
Jedná se o základní typ udidla používaný při obsedání koně i pozdější jemné práci. Snaffle je hladké udidlo s lomeným udítkem. Zakončení může být kulaté, oválné nebo déčkové.
Udidlo je vyrobeno z mnoha různých materiálů, je nutné vyzkoušet, který bude koni nejvíce vyhovovat. Moderním trendem je kombinace oceli s mědí, která podporuje slinění koně. Udidla je možno sehnat v mnoha různých šířkách. Obecně platí, že čím je udidlo užší, tím je ostřejší. Naopak, přehnaně široké udidlo může koni, obzvláště staršímu, v hubě překážet.
Lomené stihlové udidlo působí přímým tlakem na koutky koně. Vyvíjíme-li určitý tlak na koutek koně, stejně velký tlak na koutek i působí. Síla se nepřenáší ani nerozkládá. Pravá ruka působí na pravý koutek, levá na levý. Lomené stihlo se používá k vedení na obou otěžích.

II. Páková udidla (Curb bit)
Pákové udidlo se liší od stihlového tlakovým působením. Páka by měla sloužit ke zjemnění pomůcek rukama. Udidlo působí na jazyk a dásně koně, podbradní řemínek tlačí na bradu a jemný tlak je vyvíjen i na týl koně. Udidlo umožňuje nepřímé vedení jednou rukou, nazvané neckreining.
Podle délky ramen se páková udidla rozdělují:
1. Short-shank (krátká)
2. Middle-shank (středně dlouhá)
3. Long-shank (dlouhá)- největší pákový efekt na hubu koně
Ostrost pákového udidla je podmíněna délkou ramen, pevností, šířkou můstku a utažením podbradního řemínku.
Lomené pákové udidlo s otočnými rameny (Argentina snaffle)
Lomené pákové udidlo může být vhodným přechodem mezi lomeným stihlem a pákovým udidlem. Důležité je citlivé působení ruky, protože při špatném zacházení může být účinek udidla velmi nepříjemný pro koně.
Udidlo se skládá z lomeného udítka, dvou otočných ramen a podbradního řemínku.
U lomeného pákového udidla má kůň větší možnost pracovat s udidlem, snadněji se uvolní v hubě a sliní.
Lomené pákové udidlo s otočnými rameny je vhodné užívat při minimálním pohybu otěží. Při zatažení za otěže se tlak rozloží po dolní čelisti koně.

Pevné pákové udidlo s můstkem a krátkými otočnými rameny (Sweatwater)
Pevné pákové udidlo s můstkem se doporučuje použít, pokud koni nevyhovuje lomené pákové udidlo. Udidlo je hladké s nízkým širokým můstkem uprostřed udítka. Můstek nechává dostatek místa pro jazyk koně. Je důležité dodržovat délku podbradního řetízku! Základním pravidlem je, že mezi bradu koně a řetízek by se měly vejít dva prsty. Kdyby byl řetízek moc utažený, udidlo bude tlačit na dásně.
Působení udidla je stejné jako u lomeného pákového.

Lomené pákové udidlo s krátkými otočnými rameny (Billy Allen)
Udidlo tohoto typu je všestranně využitelné. Jezdci sahají pro tento typ obzvláště, je-li potřeba pracovat na rovnání a ohebnosti koně na obě strany.
Udítko je rovné s válečkem uprostřed, který umožňuje otáčení ramen nezávisle na sobě. Jezdec může díky tomu pracovat se slabší stranou koně. Při rovnoměrném rozložení tlaku do obou otěží se váleček zablokuje a udidlo působí jako pevné. Udidlo není vhodné používat u koní s citlivým jazykem. Váleček má větší průměr než zbytek udítka, tím klade neustálý tlak na jazyk.
Pevné pákové udidlo se středním můstkem a otočnými středně dlouhými rameny (Grazer)
Grazer je značně ostré udidlo, které může používat pouze zkušený jezdec na dobře přiježděného koně, kterému stačí jemný tlak. Udidlo je pevné s můstkem, který se nedotýká patra. Ramena jsou delší, zalomená směrem dozadu, což mírní působení ruky jezdce. Síla tlaku závisí na utažení podbradního řemínku.

Pevné pákové udidlo se středním můstkem a pevnými, esovitě prohnutými rameny (Esko)
Esko je vhodné používat pro srovnání nestejnoměrného působení otěží. Začátečník, který s tím má problémy, může pomocí esko udidla srovnat své nedostatky. Jako u všech pákových udidel je nutné citlivé vedení koně a připravenost koně na ostřejší udidlo.
Esko dodává nervóznějším koním pocit jistoty, protože je nepohyblivé.
